Căutare

Pitar Moș

Str. Edgar Quinet, nr. 5–7, sector 1, Bucureşti, 010017

Str. Pitar Moş, nr. 7–13, sector 1, Bucureşti, 010451

Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, una dintre cele mai mari și mai importante facultăți din cadrul Universității din București, are o bogată tradiție în predarea limbilor și literaturilor străine. Cei peste 150 de ani de istorie a Universității din București sunt, totodată, o istorie mereu ascendentă a predării limbilor și literaturilor străine. Începutul s-a făcut, cum era și firesc, cu latina și greaca veche, care s-au predat chiar de la înființarea Universității, din 1864, urmate de limba franceză în 1877. Zece ani mai târziu, în 1874, prin marele B. P. Hașdeu, care își începe cursul său de Filologie Comparată Indo-Europeană, Universitatea intră în circuitul de mari și incontestabile valori europene. Rând pe rând s-au înființat noi specializări filologice: italiană (1878), limbi slave (1891), germană (1905), spaniolă (1930), rusă (1934), engleză (1936). Ultima jumătate de secol, până în zilele noastre, a înregistrat cea mai mare dezvoltare a învățământului de limbi străine la Universitatea din București. Trecând prin diferite forme organizatorice, învățarea limbilor străine a devenit o preocupare majoră în cadrul Universității, o condiție esențială de afirmare a tinerilor. Un inventar al tuturor limbilor care s-au predat, în diferite ranguri și periodicități, ridică numărul acestora la cifra impresionantă de 42 de limbi. Astăzi se predau 33 de limbi, dintre care neogreaca, turca, catalana, rromani, slovena, macedoneana, armeana, croata, bulgara, coreeana și suedeza nu se regăsesc în portofoliul programelor de studiu din alte facultăți.

Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine pregăteşte specialişti în domeniile filologice care studiază două limbi şi literaturi străine moderne, o limbă şi literatură străină ca specializare A şi limba şi literatura română ca specializare B, filologie clasică (limba şi literatura latină-limba şi literatura elină).

De asemenea, studenţii care doresc să studieze limbi moderne pot urma cursuri pentru traducători şi interpreţi sau limbi moderne aplicate (LMA).

Facultatea participă la activităţi incluse în prevederile unor acorduri încheiate între Universitatea Bucureşti şi diferite instituţii, organisme din străinătate, universităţi, fundaţii: Institutul Camőes, Generalitat de Catalunya, universităţile din Amsterdam, Anvers, Padova, Hamburg, Viena, Berlin (Humboldt, Freie Universität), Lyon II, Grenoble, Duke (S.U.A.) etc.

Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine şcolarizează studenţi pentru trei domenii de studii de licenţă distincte (filologie, studii culturale, traducere şi interpretare şi limbi moderne aplicate), 17 programe de master și 2 școli doctorale.

Mai multe informaţii despre admiterea din acest an la http://lls.unibuc.ro/.

Oportunitățile de carieră pentru absolvenți sunt diverse: profesori în învățământul preuniversitar și universitar, cercetători, redactori în edituri și în presa scrisă, realizatori în domeniul audio-vizual, traducători și terminologi, interpreți de conferință, referenți de specialitate etc.